Danas (6. decembar) su u Centru otvoreni Dani grada Tešnja i promovirana je knjiga Ljiljane Šop »Deo moga života: O književnosti Bosne i Hercegovine«. Manifestaciju je otvorio Načelnik Općine gospodin Suad Huskić, a u nastavku donosimo uvodnu riječ direktora Centra. Drugom ćemo prilikom objaviti i osnovne akcente iz izlaganja dr. Džanke i dr. Kazaza u kojima je pojava ove knjige ocijenjena kao izuzetan, za bosanskohercegovačku književnost i kulturu historijski događaj.
Zbilo se da je za nas u Centru 2024-ta izrazito značajna i po tome što su se u ovoj godini ostvarila tri velika naša jubileja. Najprije, na Svjetski dan poezije, dakle 21. marta, imali smo i 300-ti književni program: bila je to promocija knjige »Večera srijedom«. Zatim, tokom obilježavanja općinskog praznika 9. septembra, Dana oslobođenja od fašizma, priredili smo i 150-tu našu izložbu. I bilo je tako da bolje i prikladnije valjda i nije moglo, jer smo uz 80-tu godišnjicu oslobođenja Tešnja u Drugom svjetskom ratu otvorili izložbu crteža sa tematikom iz NOB-e, i to vjerovatno i najvećega južnoslavenskog stvaraoca koji je svojim likovnim umjetninama dočaravao ovu historijsku epopeju. A evo, sada se iz naše izdavačke radionice pojavljuje i 200-ti naslov. To je, dakle, knjiga Ljiljane Šop »Deo moga života«, koju ćemo i predstaviti večeras. Ali, prije toga ću zahvaliti Načelniku gospodinu Suadu Huskiću što je s nama, i zamolit ću ga da nam se obrati, svakako i da otvori ovogodišnje Dane grada Tešnja.
Večeras, međutim, valja apostrofirati još jedan impresivan jubilej. Ovom knjigom autorica, naime, kako sama ističe u uvodu, “više slučajno nego proračunato” obilježava “svojevrstan lični jubilej”: “pola veka kontinuiranog književnokritičkog delovanja”.
Knjiga Deo moga života« donosi, dakle, 34 teksta Ljiljane Šop o književnosti Bosne i Hercegovine. Taj zbir njenih književnih kritika višestruko je značajan. Najprije recimo da se ovdje u punom smislu iskazuje autoričini književnokritički “fenotip” (što je termin koji je naročito drag profesoru Džanki). Zatim, za bh. kulturu će ova knjiga biti od iznimnoga značaja, i to ne samo po vrijednosti tekstova nego još i više zato što će tu kulturu obogatiti ličnošću Ljiljane Šop na način koji će biti nezaobilazan, kao i time što će neke bh. autore, na primjer Eriha Koša i Voju Čolanovića, iznova podastrijeti našoj kulturnoj javnosti. A iznad svega će ova knjiga predstavljati dobit za književnost općenito, izvan bilo kakvih ograda, pa i izvan onih koje smo joj zadali kao okvir koji je izražen u podnaslovu.
Kako stoji na zadnjoj korici, knjiga je objavljena zahvaljujući donaciji gospodina Nermina Nikšića, federalnog premijera. Da, zaista smo mu iskreno zahvalni, ali treba naglasiti i to da se radi o ličnoj donaciji gospodina Nikšića, a ne o sredstvima iz budžeta Federacije. To se zbilo nakon što je profesor Enver Kazaz prenio našu molbu premijeru i predočio mu kakva je vrijednost posrijedi. Stoga najsrdačnije zahvaljujem i našem vrlom prijatelju Enveru. Bez njega ni inače ova ustanova ne bi bila to što mi vjerujemo da jest…
Enver Kazaz i Muhidin Džanko, profesori Filozofskog fakulteta u Sarajevu, recenzenti su ove knjige. Muhidin je tu, a Enver zbog zdravstvenih problema nije mogao doći, pa ćemo ga čuti putem skajpa, što nam je vrlo ljubazno omogućio naš mladi prijatelj i suradnik iz tešanjskog pozorišta Haris Agić.
Na kraju, prije nego što dam riječ profesoru Džanki, još jednom ću naglasiti da je Općina Tešanj pokrovitelj cijele manifestacije, pa tako i ovog čina, i zahvalit ću Načelniku za svaku vrstu podrške koju nam Općina kao naš osnivač kontinuirano pruža. Bez te podrške – ni o kakvim jubilejima ne bismo danas mogli govoriti.
(Foto: Salih Ahmić)